Kulak Zarı Ameliyatı Sonrası Hasta Bakımı

Posted by Dr.Murat Enöz on November 15, 2013

 

Kulak Zarı Ameliyatı Sonrası Aşağıdaki Belirtiler Normaldir

Kulak zarı ameliyatlarında zardaki deliğin kapatılma işlemi tamamlanır ve zarın üzerine kanamayı durduran, grefti sabitleyen spongostan ve benzeri materyaller yerleştirilir. Bu materyaller genellikle sıvılaşarak erir. Bu nedenle ameliyat sonrasında yemek yeme esnasında ameliyatlı kulakta değişik az miktarda sesler gelmesi normaldir. Bu materyallerin kanla karışarak dış kulak yolundan çıkması, az miktarda sızıntı şeklinde akıntının olması normaldir.

Kulak akıntısı genellikle günler içerisinde azalır.

Dış kulak yoluna tampon yerleştirildiğinden ve bu tampon genellikle 1-3 hafta arasında kaldığından ameliyat sonrası bu dönemde işitme azalmış olabilir.

Kulak zarı ameliyatları esnasında, dilin 2/3 ön kısmının tek taraflı tat duyusunun algılanmasını sağlayan korda timpani siniri (çoğunlukla geçici olarak) zadelenebilir. Ameliyat sonrası dilin bir tarafından tat almada azalma ortaya çıkabilir.

Kulak zarı ameliyatı, kulak kepçesinin arkasına insizyon (kesi) yapılarak yapıldığında, ameliyat sonrası alından kulağa doğru baskılı pansuman yapılabilir ve bu sargı genellikle 1 gün kalır.

Kulak kepçesi arkasından kesi yapıldıysa; bu bölgede uyuşukluk hissi görülmesi normaldir. Bu uyuşukluk hissi bir kaç ay içerisinde azalacaktır.

Timpanoplasti ameliyatları esnasında, kulak zarı ile birlikte kemikçik ameliyatı ya da mastoidektomi ameliyatları da yapılabilmektedir. Bu durumda ameliyat sonrası ilk birkaç gün baş dönmesi görülebilir.

Kulak zarı ameliyatı sonrasında, işitme hakkında yorum yapılabilmesi için en az 6 ay beklenmesi gerekmektedir. Bunun nedeni orta kulakta şişen mukozanın normale gelmesi, kanın emilmesi, yerleştirilen zarın tam olarak normal zar ile birleşmesi için en az 6 ay geçmesi gerekmektedir.

Kulak Zarı Ameliyatı Sonrası Hastanın Yapması Gerekenler

- Ameliyattan sonraki ilk hafta baş yükseltilerek uyunması, kulak arkasında ve orta kulak boşluğundaki kan basıncını ve ödemi azaltır. İlk haftadan sonra baş normal seviyeye getirilebilir.

- Ikınma şeklinde orta kulak boşluğuna hava itilmesine neden olabilecek tüm egzersiz hareketleri ve gündelik aktivitelerden kaçınılmalıdır.

 - Hapşırma esnasında ağız kapatılmamalıdır.

- En az 2 hafta süreyle ağır nesnelerin kaldırılmasından kaçınılmalıdır.

- Ameliyat sonrası erken dönemde kabız olmayı engellemek için yumuşak, ılık ve lifli gıdalarla beslenmek daha uygundur.

- Aşırı öksürük de zararlı olabileceğinden bu durumda öksürük için ilaçlar kullanılabilir

- Ameliyat yapılan kulak, ilk 2 ay su temasından korunmalıdır. Bunun için kulak tamponları doktor tarafından alındıktan sonra, vazelin emdirilerek hazırlanmış pamuk tamponlar ya da hazır kulak tıpaları kullanılabilir. Banyo sonrası ameliyat yapılan kulağa düşük sıcaklıkta saç kurutma makinesi tutulabilir.

- Yüzme, dalış ve su kayağı ameliyat sonrası iki ay sakıncalıdır (ben genellikle hastalarıma en az 6 ay yüzme ve su sporlarından kaçınılması gerektiğini tavsiye ediyorum)

- Dış kulak yolundaki tamponlar doktorunuz tarafından değiştirilecektir. Doktorunuza danışmadan bu tamponlar çıkarılmamalıdır.

- Ameliyattan sonra bir ay boyunca spor salonunda yapılan yorucu atletik aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Kulak Zarı Ameliyatı Animasyonu >>

Kulak Zarı Ameliyatı >>

Konu ile ilgili olarak İngilizce hazırladığım makeleyi ve İngilizce kulak zarı onarılması animasyonunu bulabileceğiniz link >> Ear Drum Repair (Tympanoplasty / Myringoplasty) in Istanbul