Kulak Zarı Delinmesi

Posted by Dr.Murat Enöz on November 15, 2013

 

Kulak zarı, dış kulak kanalı ve orta kulak boşluğu arasında bulunan ve bu iki bölümü birbirinden ayıran ince bir zardır. Kulak zarında bir delik veya yırtık olması durumu “kulak zarı delinmesi” ya da “kulak zarı perforasyonu” olarak tanımlanır. Kulak zarı ile eş anlamlı olarak “timpanik membran”, “tympanum” ya da “myrinx” gibi kelimeler de kullanılabilmektedir. Kulak zarı ile iç kulak arasında, kulak zarından iç kulağa ses iletimini sağlayan ve orta kulakta bulunan 3 adet kulak kemikçiği (örs, çekiç ve üzengi) bulunmaktadır.

Kulak zarı delinmesinde, ses dalgalarının çarparak titreştirdiği yüzey alanı azalır. Ses dalgalarının neden olduğu titreşimin azalarak iletilmesi sonucu, sıklıkla işitme eşikleri azalır. Kulak zarı travma ya da enfeksiyonlara bağlı delinebilir, bu durumlarda işitme kaybına ağrı ve çınlama da eşlik edebilir.

Kalıcı kulak zarı deliğine eşlik eden orta kulaktan iltihabı, kulak akıntısı ve işitme kaybı  belirtileri ile kendisini gösteren kronik (müzmin) orta kulak ve mastoid kemiğin iltihabı hastalığına ise Kronik süpüratif otitis media (KSOM) denir.

Kulak zarı deliği varlığında, kulak zarının bariyer görevi de bozulduğundan, dış kulak yolu ile gelen su ya da bakteri içeren materyallerin orta kulağa ulaşması mümkün hale gelir. Bu nedenle tekrarlayan orta kulak iltihabı ve bunlara bağlı riskler de ortaya çıkar.

Kulak zarında delik olan hastaların, havuza kulak tıpası ile dahi girmelerinde sakınca olabilir. Kulak tıpaları genellikle basınçlı suya dayanıklı değildi. Derine dalındığında, dış kulak yoluna kaçabilecek az miktardaki su dahi orta kulak iltihabına neden olabilir. Sıkı bir kulak tıpası kullanılarak baş suya sokulmadan ya da yüzeysel yüzülerek havuz ya da denize girilebilir.

Kulak zarı deliği olduğunda, su temasından kulağın korunması çok önemlidir. Su teması konusunda yeterli dikkati göstermeyen ve kulak zarında delik olan hastaların orta kulak kemikçiklerinde erime, tekrarlayan orta kulak iltihabı, iç kulak sinir hücrelerinde kalıcı zedelenme ve enfeksiyonların yaılma riski ortaya çıkabilmektedir. Kulak zarında yeni ortaya çıkan travmatik delinmelerde (ateşli yaralanma ya da yangın esnasındaki kıvılcım yaralanmaları hariç), su temasından kaçınılması ile kulak zarı %100' e yakın birkaç ay içerisinde kendiliğinden düzelmektedir.

Kulak Zarı Neden Delinir? >>

Kulak Zarındaki Delik İşitmeyi Nasıl Etkiler? >>

Konu ile ilgili olarak İngilizce hazırladığım makeleyi ve İngilizce kulak zarı onarılması animasyonunu bulabileceğiniz link >> Ear Drum Repair (Tympanoplasty / Myringoplasty) in Istanbul

Kaynaklar:

- Ruptured eardrum: MedlinePlus Medical Encyclopedia

- Perforated Eardrum - American Academy of Otolaryngology-Head ...

- Ruptured eardrum - MayoClinic.com

-  Middle Ear, Tympanic Membrane, Perforations