Kulak Zarı Neden Delinir?

Posted by Dr.Murat Enöz on November 25, 2013

 

 

Kulak zarı, farklı nedenlerle delinebilir. Travmatik kulak zarı delinmeleri, (sıcak yanık yaralanmaları hariç) kulağın su temasından korunması halinde çoğunlukla sorun yaratmadan kendiliğinden düzelirken; tekrarlayan orta kulak enfeksiyonlarına bağlı olarak ortaya çıkan kulak zarı delinmeleri genellikle kalıcıdır.

Kulak zarı delinmesinin nedenleri aşağıdaki şekilde özetlenilebilir:

Travmatik Nedenler

 

. Doğrudan kulağa gelen travmalar
. Kafa travmaları (kafatası kırığı ile birlikte görülebilir)
. Patlama esnasında görülebilen travmalar
. Pamuklu çubuk ya da başka bir yabancı cismin kulak içerisine sokulması esnasında
. Basınç travmaları (barotravma – uçak yolculuğu ya da dalgıçlık esnasında)
. Yükek ses travması (akustik travma)

 

 

Yandaki fotoğrafta pamuklu çubukla kulak temizleme esnasında, kulaktan kan gelen ve işitme kaybı ortaya çıkan bir hastanın kulak zarı ve dış kulak yolu görülmektedir.

Pamuklu çubuğun travmasına bağlı olarak dış kulak yolundaki ve kulak zarındaki kanamalı travmatik alanlar görülmektedir.

 

 

 

 

Yandaki fotoğrafta havuzda şakalaşırken kulağına travma olması sonrasında, işitme kaybı ve kulaktan kan gelmesi şikayeti ortaya çıkan hastanın kulak zarındaki travmatik perforasyon ve dış kulak yolundaki kanlı akıntı görülmektedir.

 

 

Enfeksiyöz Nedenler

 

 

Tekrarlayan orta kulak enfeksiyonları ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kulak zarı delinmelerinde, kulak zarındaki delik kalıcı hale gelebilir. Bu durumda, kulak zarı ameliyatı ve beraberinde orta kulaktaki iltihabi dokuların temizlenmesine yönelik ameliyat gerekebilmektedir.

 

 

Östaki Tüpü Bozuklukları

 

Kronik östaki tüpü sorunları olan hastalarda, orta kulaktaki hava sirkülasyonunun, normalden daha az olması nedeniyle, kulak zarı incelerek delinebilir ya da çökme cepleri (retraksiyon cepleri) oluşabilir. Erken dönemde, kulak zarına takılabilen ventilasyon tüpleri ile zardaki yapısal değişikliklerin olması önlenebilir.

 

 

Kulak zarının anatomik konumu ve kulak zarı perforasyonunu (kulak zarı deliğini) gösteren yabancı bir animasyonu sizlerle paylaşmak istedim.

 

Kulağın Anatomisi >>

Kulak Zarındaki Delik İşitmeyi Nasıl Etkiler? >>

Konu ile ilgili olarak İngilizce hazırladığım makeleyi ve İngilizce kulak zarı onarılması animasyonunu bulabileceğiniz link >> Ear Drum Repair (Tympanoplasty / Myringoplasty) in Istanbul