Travmatik Kulak Zarı Delinmelerinde Görülebilen Belirtiler

Posted by Dr.Murat Enöz on March 10, 2014

 

Kulak zarının travmatik delinmelerinde aşağıdaki belirtiler görülebilmektedir:

- Kulak ağrısı

- İşitme kaybı

- Kulak çınlaması (tinnitus)

- Baş dönmesi (vertigo)

- Bulantı veya kusma

Daha sonrasında ise kulaktan akıntı gelebilir.

Kulak zarının esneme sınırı aşıldıktan sonra zar delinmesi sonrası işitme kaybı ortaya çıkar. Aslında travmatik yırtılma esnasında patlama sesi duyulabilir. Travmanın şiddetine göre değişen iç kulak yaralanmaları ve buna bağlı bulantı, çınlama, kusma gibi bulgular da görülebilir.

Yukarıdaki fotoğrafta kulak zarına vakumlama yapılması sonrası, kulak zarındaki travma bulguları görülmektedir. Ayrıntılı bilgi bulabileceğiniz link >> Kulak Vakumlama Cihazlarına Dikkat Edin!

Yukarıdaki fotoğrafta, uçak alçalmaya başladığında, kulak ağrısı ve kulakta tıkanıklık hissi şikayeti olan bir hastanın, kulak zarı içerisindeki kanama alanları görülmektedir. Ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Uçakta Basınç Travması Tatilinizi Zehir Etmesin!

Yukarıdaki fotoğrafta yine uçak yolculuğu sonrasında kulak zarında zedelenme ortaya çıkan hastanın kulak zarı görülmektedir. Zarın üzerinde yeni başlayan kanama ve ayrışma alanları görülmektedir.

Yukarıdaki fotoğrafta, orta kulak iltihabı esnasında kulak zarının orta kısmında delinme ortaya çıkan hastanın, iyileşme dönemi esnasında çekilen kulak zarı fotoğrafı görülmektedir. Zarın mat, damarlı görünümüne ve orta bölümdeki pıhtılı alana dikkat ediniz.

Yukarıdaki fotoğrafta, 2 hafta önce kulak zarının ön alt kısmında travmatik delinme olan hastanın kulak zarı fotoğrafı görülmektedir. Hastanın su temasından kaçınması ve bir kaç ay takip edilmesi planlanmıştır.

 

Yukarıdaki fotoğrafta, travmatik kulak zarı delinmesi olan hastanın, kulağına su kaçtıktan sonra ortaya çıkan, kulak zarındaki enfeksiyon ve delik alanından akan iltihabi akıntı görülmektedir.


Kulak Zarı Neden Delinir? >>

Kulak Zarındaki Delik İşitmeyi Nasıl Etkiler? >>

Konu ile ilgili olarak İngilizce hazırladığım makeleyi ve İngilizce kulak zarı onarılması animasyonunu bulabileceğiniz link >> Ear Drum Repair (Tympanoplasty / Myringoplasty) in Istanbul